Predsedníčka Súdnej rady SR rokovala s prezidentom

05.11.2015
  Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Jana Bajánková vo štvrtok diskutovala s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom. Predmetom rokovania bola aktuálna situácia v súdnictve a plánovaná činnosť Súdnej rady Slovenskej republiky.
 
  J. Bajánková informovala prezidenta o skutočnosti, že súdom akútne chýbajú noví sudcovia, ktorí nahradia tých, čo v poslednom období zo súdov odišli. Neobsadené miesta sudcov podľa predsedníčky súdnej rady neprispievajú k plynulému rozhodovaniu súdov. „Apelovala som na pána prezidenta, že prípadné oddialenie plánovaného vymenovania nových sudcov by mohlo vážne ohroziť právo občanov na prístup k spravodlivosti,“ povedala J. Bajánková.
 
  Súdna rada minulý mesiac predložila prezidentovi návrh na vymenovanie sedemnástich kandidátov za sudcov. Naposledy boli noví sudcovia menovaní v decembri minulého roka.
Predsedníčka súdnej rady odpovedala prezidentovi na otázky spojené s prípravou zásad sudcovskej etiky. J. Bajánková uistila hlavu štátu, že súdna rada na príprave etického kódexu pracuje podľa plánu. Predsedníčka súdnej rady pripomenula, že v zmysle Ústavy Slovenskej republiky je súdna rada povinná prijať zásady sudcovskej etiky v spolupráci s orgánmi sudcovskej samosprávy. Preto bolo potrebné osloviť sudcovské rady všetkých všeobecných súdov.
 
  „Ide o náročnú úlohu, ktorá si vyžaduje dosiahnutie širokého konsenzu a v konečnom dôsledku minimálne desať hlasov členov súdnej rady. No myslím si, že sme na dobrej ceste, aby sme v najbližších mesiacoch schválili kvalitný kódex, ktorý bude zodpovedať štandardu západných demokracii,“ dodala J. Bajánková.
 
  Predmetom rokovaní bola aj otázka odvolávania sudcov v dôchodkovom veku. J. Bajánková podporuje iniciatívu zmeny Ústavy Slovenskej republiky, ktorá by do tejto oblasti priniesla jasné pravidlá.
nzov

Predsedníčka súdnej rady má za sebou prvé oficiálne stretnutie s novým predsedom Ústavného súdu SR

Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky, Lenka Praženková, sa stretla s úradujúcim predsedom Ústavného súdu Slovenskej republiky, Ivanom Fiač…

14.05.2019
nzov

74. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom si pripomenula aj súdna rada

Okamih, kedy skončila druhá svetová vojna v Európe si jednotlivé štáty Starého kontinentu pravidelne pripomínajú. Slováci patria medzi tých, ktorí …

09.05.2019
nzov

5. zasadnutie Súdnej rady Slovenskej republiky

Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky zvolala 5. zasadnutie Súdnej rady Slovenskej republiky v roku 2019 na 22. mája 2019 o 12:00 hod., Mie…

07.05.2019
nzov

Súdna rada SR spustila novú webovú stránku

Pri príležitosti Valného zhromaždenia Európskej siete súdnych rád, ktoré sa bude konať v Bratislave v dňoch 5. – 7. júna 2019, Súdna rada Slovenske…

07.05.2019